Otac ju je prodao kada joj je biločetrnaest godina. Pedesetogodišnjaku je rodila devetero djece ali jedno mu nikad neće oprostiti…

Poznata novinarka Jagoda Grondečka, ugledni autoritet za pitanja koja se odnose na Bliski istok, marljivo koristi svoj Instagram profil kao platformu za rasvjetljavanje mučne stvarnosti s kojom se suočavaju afganistanske žene pod opresivnim režimom talibana. Ovi hrabri pojedinci prolaze kroz strašne okolnosti koje uključuju krajnje siromaštvo, neobuzdanu nezaposlenost i beskrajnu borbu čak i za najosnovnija prava. U međuvremenu, nacija pogođena glađu bori se s nizom teških svakodnevnih izazova. Unutar Pul-e Alema, smještenog u provinciji Logar, živi Džamila, čiji životni put ostaje obavijen misterijom i opterećen dubokim nedaćama. Sa samo 14 godina našla se u braku s muškarcem koji je desetljećima stariji od nje, naposljetku preuzimajući titulu njegove druge žene.

Posljedično, njezina se sudbina neraskidivo ispreplela s sudbinom druge osobe, dovodeći je u ulogu potčinjene žene s malo utjecaja. Nadalje, Džamilin otac gajio je namjere da ugovori njenu kasniju udaju, ali ga je financijska oskudica natjerala na razmjenu. Zbog toga se odrekao kćeri, a kao naknadu dobio je čovjekovu sestru, ispričala je novinarka Jagoda. Džamilin narativ podsjeća na njen brak, jedinstvenu vezu u kojoj je njen muž, iako ljubazan, gajio osobne motive zbog nezadovoljstva prvom ženom. Ova zajednica rezultirala je rođenjem devetero djece, što je Džamilinom životu dalo smisao i značaj jer se posljednje 24 godine posvetila brizi za svoju obitelj i kućanstvo. Međutim, njezina je uloga bila strogo ograničena, ograničavajući joj slobodu kretanja. “Džamila potvrđuje dobrotu svog supruga prema njoj, ističući da je nikada nije maltretirao niti zlostavljao. Umjesto toga, jednostavno nije imao naklonosti prema svojoj prvoj ženi te je kao djevojka odlučio oženiti Džamilu.

Ona mu je rodila devetero djece i marljivo ih je čuvala tijekom muževljeva života i u njihovoj kući. Nažalost, nije joj bilo dopušteno sama odlaziti, bilo na tržnicu ili u domove svojih prijatelja. Njezina jedina osoba od povjerenja i družica bila je sestra njezina supruga. Tragično, nedavno je preminula zbog rak. Ubrzo nakon tragične smrti njegove sestre, Džamila se našao u samoći, boreći se s težinom traumatičnih događaja na svojim osjetljivim plećima. Čak i uz gorljivu odlučnost da svojoj djeci omogući obrazovanje, okovi siromaštva predstavljali su značajnu prepreka njihovim budućim izgledima.

Džamila se našla sama, a njezina djeca više nisu mogla pohađati školu zbog velikih financijskih ograničenja njihovog kućanstva. Nedostatak sredstava značio je da nije bilo mjesta za osnovni školski pribor kao što su knjige, bilježnice i olovke. Džamila duboko žali zbog ove nesretne stvarnosti, tim više što ni sama nije imala priliku da se školuje.

Svaka majka želi da njeno dijete ima pristup obrazovanju, a ni Džamila nije izuzetak. U razgovoru s novinarkom Jagodom Grondecki, Džamila je izrazila duboku tugu i okrivila supruga za njihovu trenutnu nevolju. “Shrvana sam što moja djeca ne mogu ići u školu zbog naše financijske situacije. To je nešto što nikada neću moći oprostiti svom suprugu”, ispričala je. Unatoč izazovima s kojima se suočava u životu, Džamilina ljubav prema djeci ostaje bezgranična, a njen nepokolebljivi san o boljoj budućnosti ostaje nepromijenjen. Njezine riječi odzvanjaju istinskim emocijama, nudeći uvid u srce hrabre žene koja se bori s teškoćama svoje okoline.