KILOGRAM U PRODAVNICI I ZA 2.000 DINARA: Otkupna cena prepolovljena, proizvođači nezadovoljni, evo šta kažu

Mada je cena teglice meda u prodavnicama u Srbiji postala sve nedostižnija za većinu prosečnih potrošača, budući da kilogram ponegde košta i oko 2.000 dinara, pčelari su iz sezone u sezonu sve nezadovoljniji jer su, kako tvrde, od korone do danas svi inputi u pčelarstvu drastično poskupeli, a da je cena meda u veleprodaji pala govoto za pola.
U odnosu na 2020. godinu i period pre korone, cena meda u maloprodaji je značajno porasla, pa kilogram bagremovog meda, koji je nekada bio oko 900 dinara pčelari sada prodaju za oko 1.200, dok u prodavnicama ide i do 2.000 dinara. Poskupljenje cene meda beleži i zavod za statistiku, pa je tako grupa namirnica u koju spadaju med, šećer, džem i čokolada u proseku za godinu dana poskupela za 16,7 odsto.
U Savezu pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), međutim, navode da je cena meda na malo kod pčelara ostala približno ista kao i prošle godine, a da je na veliko skoro prepolovljena.
U SPOS-u navode da se većina meda proda kroz velikoprodaju i da je tu, na primer, cena bagremovog meda pala sa 7,1 evra za kilogram na maksimalno četiri evra za kilogram i da je to, dodaju, drastičan pad od 43,6 odsto. Oni, međutim, kažu da se maloprodajna cena meda kod pčelara nije menjala i da je i dalje 1.200 dinara za kilogram.
“Možda je med poskupeo u marketima zbog povećanja marži ili ne znam čega. Pčelari SPOS-a su se potrudili da umesto da med izvoze, ponude ga domaćem tržištu po ceni kao na kućnom pragu pčelara. Sada med iz Pogona pčelara SPOS-a ‘Naš med’ možete naći po praktično istoj ceni kao i kod pčelara, u našim marketima koji su i nama pčelarima i potrošačima izašli u susret i prilagodili cene i svoje marže aktuelnoj situaciji po pitanju meda, te građani za oko 1.200 dinara mogu kupiti kilogram bagremovog meda u Lidlu, Idei, Rodi, Merkatoru, Aromi, Ekomed Ras doo, Društvu pčelara Кragujevac…”, rekao je za Euronews Srbija predsednik SPOS-a Rodoljub Živadinović.
Prema negovim rečima, najviše se proizvodi bagremov med, a slede suncokretov, lipov, livadski, med od uljane repice, med od bagremca, med medljikovac…
Great read! The depth and clarity of your analysis are impressive. If anyone is interested in diving deeper into this subject, check out this link: DISCOVER MORE. Looking forward to everyone’s thoughts!
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?